Senec – MIEROVÉ NÁMESTIE

MESTO SENEC

Súčasný názov Senec, používaný od prvej polovice 20.storočia, vychádza zo starších pomenovaní Zemch, Szempc a Wartberg. Senec je známy predovšetkým ako významné slovenské letné turistické centrum, ktorého Slnečné jazerá domácim i turistom ponúkajú takmer prímorskú atmosféru.

Mesto je príťažlivé na bývanie nielen pre blízkosť hlavného mesta Bratislavy, ale aj kvalitné životné prostredie a rekreačný areál Slnečných jazier. Senec bol v rokoch 1949-1960 a 1996-2004 sídlom okresu.
Od 1.1. 2004 bol sídlom Obvodného a neskôr Okresného úradu.

MIEROVÉ NÁMESTIE

Hlavné námestie v centre mesta s fontánkou pred Mestským úradom. Začína sa tu pešia zóna, ktorá vedie až k južnej strane slnečných jazier. Na hlavnom námestí nájdete aj Mestské múzeum a Mestské kultúrne stredisko. Je to blízko autobusovej stanice a rímsko-katolíckeho kostola.

Szenci Molnár Albert (1574–1634)

Bol jazykovedcom, prekladateľom, literár- nym vedcom, básnikom i spisovateľom. Jeho latinsko-maďarský slovník bol prvým slovníkom, ktorý obsahoval preklady v abecednom poradí. Preložil aj žaltáre (žal- my) do maďarčiny. V Nemecku asistoval pri tlači Biblie. Jeho sochu nájdeme na ná- mestí. Jeho meno nosia všetky maďarské štátne vzdelávacie inštitúcie v meste.

Dni Molnára Alberta Szenciho

Kultúrny festival v maďarskom jazyku — www.csemadok.sk

IMMACULATA

Na námestí pri križovatke ciest bola v roku 1747 postavená socha Immaculaty (Panny Márie). V roku 1714 vypukol v mestečku mor, ktorý si vyžiadal desiatky životov obyvateľov mesta a okolia. Po skončení morovej epidémie dala rodina Bornemisu na znak vďaky postaviť tzv. morový stĺp – Immaculatu.

ŽIDOVSKÁ SYNAGÓGA

Prvá synagóga bola v Senci postavená v roku 1825, v roku 1904 bola zrenovovaná do súčasnej podoby v secesnom slohu s orientálnymi prvkami. Bola jedinou v okolí a Senec bol mestom s početnou židovskou komunitou. V roku 1930 tvorilo židovské obyvateľstvo asi štvrtinu celkového počtu obyvateľov mestečka. Po deportáciách Židov počas II. svetovej vojny sa ich veľmi málo vrátilo do Senca.

Synagóga prestala slúžiť svojmu pôvodnému účelu. Dnes je opustená a jej vlastník Židovská náboženská obec na Slovensku sa snaží získať nájomcu tohoto objektu, ktorý by ho zrekonštruoval a využíval.

STĹP HANBY – PRANIER

V stredoveku sa takmer v každom zemepánskom sídle nachádzal pranier. V Senci ho dal na námestí postaviť v roku 1552 zemepán Andrej Batori. Pri pranieri vystavovali previnilcov na „verejnú potupu“, trestali ich na verejnosti bičovaním.

Dochoval sa písomný záznam, že v roku 1609 bol pri pranieri vystavený na verejnú potupu istý čarodejník, ktorý zaklial v Senci úrodu cibule. Pranier doslúžil v roku 1848, kedy bolo zrušené poddanstvo.

Zdroj: Informačný Portál Mesta Senec

Bližšie informácie nájdete: https://www.senec.sk